SÜKÛTUN ÇIĞLIKLARI:.

Çığlıklarımız nostaljiye mahkûm olamaz. Nostaljilere mahkûm duygulardan ne hayır gelir. Bizim çığlıklarımız mazidir, haldir ve istikbâldir.

ERDEM BEYAZIT DUALARLA UĞURLANDI

Posted by Mecnûn 07/07/2008

Şair, yazar ve eski milletvekili Erdem Beyazıt, Eyüp Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından, Eyüp Sultan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Sanat hayatının 50. yılında yakalandığı akciğer kanserine yenik düşerek hayata veda eden şair, düşünce adamı ve eski milletvekili Erdem Beyazıt, Eyüp Sultan Camii’nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, AA Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Erdem Beyazıt’ın Türk bayrağına sarılı tabutu başında iki polis memuru tören süresince nöbet tuttu.

Cami avlusunda Erdem Beyazıt’ın eşi Ayşegül Beyazıt, çocukları Yusuf, Ahmet Fırat Beyazıt, Meral Uyar, Sevda Beyazıt Kaçar, taziyeleri kabul etti.

Cenaze töreni öncesi camiye gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ikindi namazını burada kıldı. Gül ve Erdoğan, daha sonra Ayşegül Beyazıt ile çocuklarına başsağlığı diledi.

İstanbul İl Müftüsü Mustafa Çağrıcı’nın kıldırdığı cenaze namazının ardından, Eyüp Müftüsü İsa Gürler, Erdem Beyazıt için cemaatten helallik istedi.

Çağrıcı, cenaze töreninde yaptığı konuşmada, edebiyat dünyasının güzel insanlarından Erdem Bayazıt’ın hakkın huzuruna kavuştuğunu ifade ederek, Bayazıt’ın, ”Bekleyin geliyor ölüm sessizce. Bekleyin geliyor ölüm kucağınıza” dizelerini anımsattı.

Beyazıt’ın, adıyla müsemma erdem timsali bir insan olduğunu ve edebiyat alanında verdiği eserlerle edebiyatın da hakkını verdiğini dile getiren Çağrıcı, ”Bir mümin olarak bu dinin iyi bir mensubu, verdiği güzel eserlerle bu ülkenin güzel bir temsilciydi” dedi.

Beyazıt’ın cenazesi daha sonra, Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Çelik, Kültür Bakanı Günay’ın da bulunduğu kişilerce bir süre omuzlarda taşınarak, cenaze aracına konuldu.

Erdem Beyazıt’ın cenazesi daha sonra Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedildi.

BEYAZIT’IN ARDINDAN

Cenaze töreninde basın mensuplarına açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ”Hepimizin ağabeyiydi. Aynı zamanda bir düşünür, bir şair ve yiğit bir insandı. Bayazıt’ın ‘İyi insanlar atlarına binip gittiler’ diye sözleri vardı. Baki kalan bu kubbede hoş bir sada olması lazım. Erdem Bey de bu hoş sadayı bırakıp gitti. Yeri zor doldurulacak bir isimdi. Alçak gönüllü, beyefendi ve harikulade bir şairdi. Allah rahmet eylesin” dedi.

Güler, Bayazıt’ın birçok şiirinin hafızasında yer ettiğini ancak düşüncelerini paylaştığı bir insan olduğunu ifade ederek, onun şiirinden feyz alanların ona layık olmaya çalışacaklarını umduğunu söyledi.

BEŞİR ATALAY

İçişleri Bakanı Beşir Atalay da Erdem Bazayıt’ın büyük bir şair, yazar ve entelektüel bir insan, toplumun yetiştirdiği büyük bir değer olduğunu bildirdi.

Beyazıt’ı üniversite öğrenciliği yıllarından beri tanıdığını ve yakın bir dostluğu olduğunu ifade eden Atalay, ”Gerçekten büyük bir şairdi. Şiirleri ile ilgili eminim gerçek iyi değerlendirmeler önümüzdeki günlerde olur. Kendisine Allah’tan rahmet diliyordum” diye konuştu.

Beşir Atalay, Bayazıt’ın yaklaşık 2 yıldır hasta olduğunu, bu süre içinde de onu ziyaret ettiğini anlatarak, ”Ülkemizin gerçekten önemli değerlerinden birisiydi. Türkiye’nin yetiştirdiği Hasan Doğan ve Erdem Beyazıt gibi 2 değeri bugün ahirete yolcu etmiş bulunuyoruz” dedi.

BEYAZIT’IN ÖZ GEÇMİŞİ

Kahramanmaraş’ta, 1939 yılında doğan Erdem Beyazıt, ilk ve ortaöğrenimini burada tamamlayarak 1971’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Kurucusu olduğu Akabe Yayınlarının ve Mavera dergisinin yönetimini üstlenen Bayazıt’ın, ilk şiir kitabı ”Sebeb Ey” 1972 yılında Edebiyat Yayınları arasında yayımlandı. Son şiirleri ”Risaleler” adı altında 1987’de Akabe Yayınlarından çıktı.

1981 yılı Temmuz ayında Ajans 1400 adlı bir firmanın film ekibiyle beraber Afganistan’a doğru yola çıkan şair, Şenol Demiröz, Yücel Çakmaklı, Ahmet Bayazıt, Çetin Tunca, Halil İbrahim Sarıoğlu ve Necdet Taşçıoğlu’ndan oluşan çekirdek bir kadro ile Pakistan’ın Peşaver kenti başta olmak üzere İran, Hindistan ve Afganistan içlerini gezerek izlenimlerini ”İpek yolundan Afganistan’a” adlı eserinde topladı. Bu eserle 1983 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Basın Ödülü’nü kazandı.

1984’te Akabe Anonim Şirketinin İstanbul’a taşınması kararıyla bu görevini devrederek yeniden memurluğa dönen Bayazıt, DPT’ye sözleşmeli personel olarak girdi.

Şair, daha sonra bu görevi bırakarak 1987 yılı seçimlerinde Anavatan Partisi’nden Kahramanmaraş milletvekili seçilerek, TBMM’nin 18. Dönemi’nde Milli Eğitim ve Çevre komisyonlarında görev aldı.

Evli ve dört çocuk babası olan Bayazıt’ın şiir ve yazıları Açı, Hamle (Kahramanmaraş), Çıkış (Ankara), Yeni İstiklal, Büyük Doğu, Edebiyat, Mavera, Yedi İklim ve Hece dergilerinde yayımlandı.

Allah Rahmet Eylesin. Mekanı Cennet olsun

_____________________________

www.samanyoluhaber.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: