SÜKÛTUN ÇIĞLIKLARI:.

Çığlıklarımız nostaljiye mahkûm olamaz. Nostaljilere mahkûm duygulardan ne hayır gelir. Bizim çığlıklarımız mazidir, haldir ve istikbâldir.

Genç Adam

Posted by Mecnûn 02/06/2008

SIZINTI

Vücudundaki bir molekülleri, hayalin ulaşabileceği en uzak, en yüce noktalara kadar düşünmen için sana bir mumla geldik.

Genç adam, seni meydana getiren uzuvları hiç düşündün mü? Elini ayağını, gözünü ağını… Elinin bitevi olmayışını, ayağının ökçe ve parmaklarını… Parmak ve tırnaklarının inci gibi dizilişini… darwin (Gözü düşündükçe tepem atıyor!) derken neyi anlatmak istiyordu? Asrımızın büyük bir hekimi, inceden inceye burnu tahlil ettikten sonra (Ey büyük organ! Senin karşında tazimle eğilirim.) dediği zaman neye büyülenmişti?

Bu uzuvları birbirinden ayırmak, birini diğerinden çok üstün görmek, veya bazısını bazısına göre kıymetsiz saymak imkanı var mıdır?.

Genç adam, ilmin elinin en karanlık noktalara ulaştığı asrımızda, bir hekim titizliği ile kendini tanımak istemez misin? Şayet kendinden kaçmada ısrar edeceksen, bir gün teker teker bu uzuvların, seni utandırıcı bir anatomi ile karşına çıkacağını hiç düşündün mü?

Hala, şu en mükemmel parçalardan meydana gelen kendi varlığının, nasıl ve niçinine inmeyecek misin? Dünyayı fethetmeye yeltenirken kendine karşı bu yabancılıkta neden!.

Bir kere olsun, tırnağından saçına kadar şu şahane abideyi tetkik etmeyi düşünmeyecek misin? Uzuvların yerlerini değiştirerek veya bazılarını tamamen kaldırarak bir çeşit müdahale aklından hiç geçmedi mi?

Sen düşünen, düşündükçe yeni terkiplere ulaşan ve bunlarla yenidünyalar kuran üstün bir varlıksın; düşün ve kendini keşfet!

 

 

________________________

Sızıntı 1. Sayı Nisan 1979

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: