SÜKÛTUN ÇIĞLIKLARI:.

Çığlıklarımız nostaljiye mahkûm olamaz. Nostaljilere mahkûm duygulardan ne hayır gelir. Bizim çığlıklarımız mazidir, haldir ve istikbâldir.

Cennetle müjdelenenler on (bir) kişi miydi?

Posted by Mecnûn 28/06/2007

 Fasıldan Fasıla

    Allah Resûlü, on tane sahabi efendimizin isimlerini sayarak cennetlik olduklarını değişik vesilelerle bizzat kendisi ifade buyurmuşlardır: Başka bir rivayette eski bir Yahudi âlimi olan Abdullah ibn Selam’ın da cennetlik olduğu zikredilmektedir. O Abdullah ibn Selam ki daha Efendimiz (sallallahu aleyhi ve selem)’i görür görmez “Bu yüzde yalan yok!” demiş ve hiç tereddüt etmeden Müslüman olmuştu. Kur’an-ı Kerim’de: “Size gelen bu hakikate şehadet edip iman eden Yahudi ulemasından da biri var.” (Bkz. Ahkaf Sûresi, 46/10) ifadeleriyle bu sahabi tebcil edilmektedir. Abdullah ibn Selam, Müslümanlığa girdiği günden itibaren hep hakkaniyet içinde olmuş ve hayatının sonuna kadar da İslam için gayret ve mücadeleden geri durmamıştır. O, Hz. Osman devrinde, Hz. Osman’ı da alıp götüren korkunç fitnede kollarını gerip fitneye karşı duranların başında gelmiştir. Fakat buna rağmen o günkü gözü dönmüş insanlar, -hangi ruh haletiyle olduğu belli değil- Yahudi çocuğu diyerek onu da tartaklamışlardır.

Abdullah ibn Selam’ın cennetlik olduğu rivayetiyle beraber, on rakamı on bire çıkmış olur ki, bu mübarek rakam, Hz. İsa’nın etrafındaki onbir havariye de denk gelir. Aslında her Peygamber’in etrafında böyle bir havari kitlesi oluşmuştur. Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem), etrafında oluşan bu havari kitlesine “Ensarî-yardımcılarım” demiştir ki, bunu sadece “Medine’deki sahabi” manasına almamak gerekir. Buradaki ensar kelimesi “havarilerim” anlamına gelmektedir.

Yine Hz. Musa’nın yanında Yûşâ ibn Nûn ile Hz. Harun’un olduğunu görüyoruz. Hz. Musa’nın bunun dışında da havarileri olma ihtimali vardır ve belki de sayıları onbirdir. Gerçi Kur’an esbatı on iki olarak gösterir. O da üzerinde durulmaya değer. Bu konuda net bir bilgi olmasa da ihtimal kıyamete kadar gelecek olan mücedditlerin de etrafında aynı sayıya denk havarileri olmuştur, olacaktır. Nitekim yerle gök, makro âlem ile normo âlem arasında ciddi bir tenasüp söz konusudur. Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem), “Gökte iki vezirim var; bunlar Cebrail ve Mikail’dir. Yerde de iki vezirim var, bunlar ise Hz. Ebu Bekir ile Hz. Ömer’dir.” buyurarak iki âlem arasındaki münasebete işaret etmektedir. Nasıl ki gökyüzünde devâsâ yıldız ve gezegenler varsa, yeryüzünde de o değer ve kıymete sahip büyük insanlar vardır. Bu durum, günümüz için de geçerlidir ve belki günümüzde de aynı sayıda insan vardır

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: